Domů Hlavní zprávy Likvidace požáru a záchrana osob z výletní lodi, to nacvičovali hasiči na...

Likvidace požáru a záchrana osob z výletní lodi, to nacvičovali hasiči na Orlíku

0
Sdílet
Hasiči cvičili na Orlíku záchranu osob a likvidaci požáru na výletní lodi. Autor: HZS jihočeského kraje

Orlík – Dvacet osob cestovalo na výletní lodi na vodní nádrži Orlíku, když na téže lodi došlo k požáru. Naštěstí se jednalo o figuranty a naštěstí byl požár pouze simulovaný. Přesto na místo vyjeli hasiči, policisté a záchranáři, aby si prověřili, jak danou situaci umí zvládnout.

Z hasičských jednotek se cvičení zúčastnili profesionální hasiči ze stanice Písek a Milevsko a jednotka SDH obce Mirovice, a to včetně motorových člunů a vybavení pro práci na vodě. Zásah řešilo více než dvacet hasičů, osádka jedné sanitky Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje a desítka příslušníků Policie ČR.

Podle plánu cvičení začalo hořet v lodním baru po zkratu na rychlovarné konvici. Požár se pak rychle šířil na dřevěné obložení baru. Posádka lodě se pokusila požár uhasit, ale bez úspěchu. Proto byli přes tísňovou linku 112 povoláni hasiči a vzhledem k tomu, že tři osoby se nadýchaly zplodin hoření, dvě zůstaly v bezvědomí a jedna se popálila, tak také ZZS a samozřejmě Policie ČR.

Úkolem hasičů byla především záchrana dvou osob z vody, dále poskytnutí první pomoci zraněným na lodi a následná evakuace všech cestujících z lodě na břeh. Hasiči museli zároveň hasit vzniklý požár a řešit likvidaci ropných látek z nádrží lodě do vody.

Cvičením se prokázala dobrá spolupráce všech složek integrovaného záchranného systému i u takových typů událostí, jako je požár výletní lodi. Konkrétní poznatky vyplynou z následného vyhodnocení.

Autor: por. Ing. Vendula Matějů
– tisková mluvčí
HZS Jihočeského kraje

Sdílet

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na