Domů Hlavní zprávy Karlovarská tísňová linka 112 opět pomáhala v zahraničí

Karlovarská tísňová linka 112 opět pomáhala v zahraničí

0
Sdílet
Operátoři tísňové linky 112, Karlovarského kraje. Autor: HZS KvK

Karlovy Vary – Operátoři linky 112 a také zdravotničtí záchranáři z linky 155 z Karlových Varů dokázali na dálku pomoc muži, který v Norsku spadl z lodi do moře.

Na tísňovou linku 112 zavolala v neděli po poledni žena s tím, že se její přítel v Norsku ocitl v nouzi. Podle telefonátu došlo k pádu jeho kamaráda z lodě do moře, zřejmě se chvíli topil a potřebuje pomoc. Na norské tísňové lince údajně neuměl s lidmi z lodi nikdo komunikovat v angličtině ani němčině. Operátoři linky 112 se spojili s mužem v Norsku, zjistili místo události u města Rörvik a především zjistili stav muže, který potřeboval pomoc. S pomocí dalších rybářů se jej podařilo dostat z moře zpět do lodě, přesto se zdálo, že se jeho zdravotní stav zhoršuje, pravděpodobně z podchlazení. K hovoru tak byla přidána i karlovarská záchranná služba, kdy operátorka linky 155 na dálku muži poradila další postup ohledně ošetření. Mezitím operační důstojník z operačního střediska hasičů v Karlových Varech zavolal na nouzovou linku Velvyslanectví České republiky v Oslo, předal veškeré dostupné informace a požádal o spolupráci.

Pracovníci velvyslanectví se pak již spojili přímo s mužem v Norsku a poskytli mu veškerou potřebou pomoc.

O události informovali karlovarští krajští hasiči na sociální síti Facebook.com.

Nejedná se o první případ, kdy operátoři české tísňové linky pomáhali českým turistům nebo českým pracovníkům v zahraničí.

PSALI JSME: Víte, jaký rozdíl je mezi tísňovou linkou 112 a 155? Záchranáři radí, volejte přímo nám na 155!

Autor: HZS Karlovarského kraje

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na