Domů Hlavní zprávy ŽIVOTNÍ PŘÍBĚH: Teplický hasič Tonda Škuthan pořádá sbírku na pořízení invalidního vozíku...

ŽIVOTNÍ PŘÍBĚH: Teplický hasič Tonda Škuthan pořádá sbírku na pořízení invalidního vozíku pro svého syna

0
Sdílet
Teplický hasič Tonda Škuthan se svým synem Jirkou. Autor: Archiv Antonína Škuthana

Teplice – Nástrahám osudu čelí šestnáctiletý Jirka Škuthan z Teplic od svého dětství. Jeho životní příběh je o to těžší, že byl k němu osud nemilosrdný. Chlapec žije se svým otcem, profesionálním teplickým hasičem Antonínem Škuthanem, nevlastní matkou a bráškou Dominikem.

Jirka se od mala věnoval různým sportům, hrál fotbal i florbal a jeho srdeční záležitost pak byl požární sport a jak jinak i Jirkův velký sen byl stát se hasičem jako jeho táta.

Poslední prázdninový den srpnové neděle roku 2016 ale přišel tragický zvrat v životě šestnáctiletého mladíka. „Jirka se vracel od babičky. Cestou se šel s kamarády ještě vykoupat do Vápenky v Lahošti na Teplicku. V tu chvíli jsme ještě netušili, že jsou to poslední kroky, které Jirka v životě udělal. Pak to bylo vše jak v nejhorším snu. Telefonát, s tím, že náš syn utrpěl závažný úraz a letí pro něj vrtulník,“ líčí tragickou událost svého syna Tonda Škuthan, profesionální hasič z teplické stanice.

 

V nemocnici přišla další zdrcující zpráva. Po skoku do vody totiž došlo k nárazu, při kterém si Jirka rozdrtil šestý krční obratel a bohužel v tomto místě došlo k přerušení míchy. Následkem toho následně došlo k ochrnutí těla od prsou dolů a ke snížení hybnosti rukou.

„Lékaři vyřkli tvrdý ortel. Jiřík se už nikdy nepostaví na své nohy! Nikdy nebude chodit. Ten pocit nelze ani popsat. Neexistují slova, která by se jen přiblížila realitě,“ popsal nejhorší okamžiky svého života Tonda Škuthan. Přesto rodina Jiříka dělá vše pro to, aby se chlapec začlenil pozvoln zpět do společnosti a dostal zas chuť do života. „Velkou oporou nám je i má manželka a mladší syn Domča. Oba Jiříkovi nesmírně pomáhají a jsou jeho velkou oporou ve všem. I za to jim oběma moc děkuji,“ říká hasič Tonda Škuthan na adresu své manželky a synka Dominika.

Následovaly dlouhé pobyty ve specializovaných nemocnicích v Ústí nad Labem a v Liberci ale Jirka to nevzdává a bojuje. V současné době je v rehabilitačním ústavu v Kladrubech, kde následují další dlouhé léčby a speciální pohybové rehabilitace.

FOTOGALERIE ZE ŽIVOTA JIRKY ŠKUTHANA …

Kamarádi hasiči se rozhodli pro podporu mladého hasiče a nadějného sportovce nejen morálně ale i opakovanou finanční sbírkou.

Nejprve se vybraná částka stala základem pro vybudování bezbariérového bydlení, které bude po návratu Jirky z nemocnice nejdůležitější a finančně nejnáročnější záležitostí. „Se sbírkou pomohli kolegové a kamarádi z Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje. Moc si vážím této podpory a to nejen té finanční,“ říká Tonda Škuthan.

V současné době rodina shání peníze pro pořízení speciálního invaidního vozíku. Pojišťovna ho neproplácí a tak rodina musí sehnat peníze ze svých prostředků. Pokud by chtěl někdo rovněž přispět tady je číslo účtu: 156002440 / 2010 fio. Děkujeme.

Redakce Události112.cz mediálně podporuje tento případ a budeme se mu i nadále věnovat. 

-jv

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na