Domů Z regionu Jihočeský kraj ŘIDIČI POZOR! Základní informace pro řidiče v zimním období jsou tu!

ŘIDIČI POZOR! Základní informace pro řidiče v zimním období jsou tu!

0
Sdílet
Dopravní značka, ilustrační foto. Autor/Zdroj: Policie ČR

Česko – Řidiči, už máte své vozidla přezuty na zimní pneumatiky. Policisté důrazně upozorňují… V období od 1. listopadu do 31. března, kdy zákon ukládá povinnost mít na motorovém vozidle kategorie „M“ nebo „N“ obuté zimní pneumatiky a to v případech, že se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo  lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Dopravní značka zimní výbava platí od 1. listopadu do 31. března, pokud není pod značkou umístěna dodatková tabulka, vyznačující odlišnou dobu platnosti. Konec úseku je označen značkou „zimní výbava – konec“.

Tato dopravní značka přikazuje řidiči motorového vozidla použití zimních pneumatik a to u vozidel do 3,5 tuny na všech kolech a u vozidel nad 3,5 tun pouze na hnaných kolech.

U vozidel do 3,5t (osobní auta, dodávky) musí být pneumatiky na všech kolech a hloubka nejméně 4mm. Výjimka je jen nouzový dojezd s rezervou.

U vozidel nad 3,5t (velká nákladní auta) musí být pneumatiky jen na kolech hnacích náprav a musí mít vzorek nejméně 6mm.

Zimní pneumatiky jsou považovány za pneumatiky, na jejíž bočnici  je vyznačeno MS nebo M. S nebo M/S nebo MS  (v překladu Mud and Snow – bláto a sníh) či terénní pneumatiky.

Proč právě hloubka nejméně 4 mm, případně 6mm?

Na základě zkušeností a průzkumu bylo zjištěno, že zimní pneumatika s hloubkou dezénu nižší než 4 mm již ztrácí své vlastnosti na sněhové pokrývce, ztrácí tzv. samočistící efekt.

Je potřeba si uvědomit, že dodržováním nejen povinné zimní výbavy, ale předpisů celkově, nechráníme jen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu.

ČTĚTE TAKÉ: Kuriózní dopravní nehoda. Řidiči u Aše na Chebsku vběhl do cesty buvol

Zdroj:
kpt. Petr Habenicht
tiskový mluvčí,
Policejní prezidium ČR

Autor: 
redakce Udalosti112.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na