Domů Hlavní zprávy Hodinu před polednem došlo v Praze k loupeži. Situaci řešila jak pražská...

Hodinu před polednem došlo v Praze k loupeži. Situaci řešila jak pražská zásahovka, tak i URNa

0
Sdílet
UrNa POLICIE ČR, ilustrační foto. Autor: archiv ag. JV PRESS / Jan Vraný

Praha – Oznámení o loupežném přepadení přijali pražští policisté přibližně deset minut před jedenáctou hodinou. Informace vypovídaly o tom, že hernu v ulici Štůrova přepadl neznámý pachatel s pistolí v ruce. Mnohem zásadnější ale byla skutečnost, že v herně měla zůstat dcera servírky, kterou ve strachu o její zdraví zamkla maminka na tamní toaletě. Sama pak z herny utekla.

Pražští operátoři linky tísňového volání vyhodnotili oznámené skutečnosti jako jednoznačně barikádovou situaci, a proto k herně nasměrovali všechny prvosledové hlídky v okolí. Na místo tak zanedlouho dorazili policisté z pohotovostní motorizované jednotky, speciální pořádkové jednotky a místně příslušní policisté. Jejich úkolem v takových situacích není zakročovat bezhlavě proti pachateli, ale zajistit takzvaně bezpečný perimetr, aby nedošlo k ohrožení zdraví a života nezúčastněných osob.

K samotnému vstupu do objektu přijeli na místo policisté pražské zásahové jednotky a jejich kolegové z Útvaru rychlého nasazení Policejního prezídia ČR. Druzí jmenovaní pak provedli vstup do objektu, jehož prioritou byla především záchrana tříleté holčičky. A to se také policistům z URNy podařilo a holčičku dostali v pořádku do bezpečí.

Jak mamince, tak její tříleté dcerce se hned na místě události dostalo psychologické pomoci ze strany policejních interventů.

A až byli všichni v pořádku v bezpečí, přistoupili policisté z pražské zásahové jednotky k detailní prohlídce herny za účelem vypátrání a zadržení pachatele. K tomu jim byl nápomocen psovod se psem vycvičeným na vyhledávání osob. Tato prohlídky měla posléze negativní výsledek, tedy pachatel se již v objektu nenacházel. Vše tak nasvědčuje tomu, že z místa události utekl v mezidobí mezi oznámením události a příjezdem prvních policejních hlídek.

Následně si prošetřování události převzali do své kompetence kriminalisté čtvrtého policejního obvodu. Ti událost kvalifikovali jako trestný čin loupeže, kdy pachateli v případě jeho vypátrání a odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na deset let.

V rámci ohledání detektivové zajistili záběry bezpečnostních kamer, na kterých je podezřelý muž zachycen. S ohledem na skutečnost, že se měl loupeže dopustit se zbraní v ruce, je vnímám jako nebezpečný pachatel. Proto apelujeme na každého, kdo by s hledaným přišel do kontaktu, ať se ho určitě nesnaží zadržet sám.

Zároveň prosíme každého, kdo muže na záběrech bezpečnostních kamer poznává a disponuje k jeho osobě jakoukoli informací, například o místu pobytu, nebo pohybu, ať tyto indicie předá prostřednictvím linky tísňového volání 158 policistům.

Autor:
por. Mgr. Tomáš Hulan
– tiskový mluvčí
Policie ČR KŘP hl. m. Praha