Domů Hlavní zprávy Cvičení EU Moldex 2017: Hasiči – chemici se účastnili mezinárodního cvičení v...

Cvičení EU Moldex 2017: Hasiči – chemici se účastnili mezinárodního cvičení v Moldavsku

0
Sdílet
Mezinárodní cvičení EU Moldex 2017. Zdroj: GŘ HZS ČR , official zdroj.

Moldavsko – V rámci projektu zahraniční rozvojové spolupráce České republiky a Moldavska se do mezinárodního cvičení EU Moldex 2017 zapojila i česká strana, a to konkrétně vysláním CBRN (Chemical, biological, radiological and nuclear defense) odřadu Hasičského záchranného sboru ČR. Tento odřad se zabývá detekcí chemických, biologických, radiologických a jaderných látek i odběrem vzorků a je složen z příslušníků HZS hl. m. Prahy, HZS Středočeského kraje, Institutu ochrany obyvatelstva a styčného důstojníka z MV-generálního ředitelství HZS ČR. 

Cvičení EU Moldex 2017 je organizováno Evropskou unií v rámci projektu PPRD East 2 (Prevention, Preparedness and Response to Natural and Man-made Disasters in the Eastern Partnership Countries 2) a probíhalo ve dnech 18. září do 22. září letošního roku v Moldavsku za účasti záchranných týmů ze šesti partnerských zemí (Běloruska, Ukrajiny, Arménie, Ázerbájdžánu, Gruzie a Moldavska) a dalších týmů mechanismu civilní ochrany EU.

Námětem cvičení bylo zemětřesení, jehož následkem dojde ke zřícení budov a protržení přehrady s následným zaplavením oblasti.

Součástí scénáře byla také nehoda dopravních prostředků přepravující nebezpečné chemické látky. Po cvičení samotném bude následovat konference, která nabídne možnost výměny zkušeností získaných během cvičení.

Účelem tohoto cvičení bylo otestovat schopnost zúčastněných týmů společně pracovat a řešit záchranářské úkoly. Cvičení zároveň poskytne do budoucna příležitost pro hostitelskou zemi zapojit a ověřit své národní kapacity.

Role CBRN odřadu Hasičského záchranného sboru ČR byla převážně ve spolupráci s moldavskými hasiči u zásahu, při kterém dojde k úniku nebezpečných látek.

Speciální technické prostředky určené pro takové zásahy byly v rámci projektu zahraniční rozvojové spolupráce zakoupeny moldavským hasičům, již v předešlém roce.

ČTĚTE TAKÉ: IZS Ústeckého kraje má za sebou největší cvičnou akci v industriálních podmínkách, a to v Elektrárně Tušimice

Autor:
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
– tisková mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR

(-jb)
Redakce Události112

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na