Domů Hlavní zprávy Hasič z letiště v Praze trpí vzácnou nemocí, potřebuje proto vhodného dárce...

Hasič z letiště v Praze trpí vzácnou nemocí, potřebuje proto vhodného dárce kostní dřeně

0
Sdílet
Letištní hasiči se rozhodli pomoci nemocnému kolegovi a vstoupili do registru kostní dřeně. Autor: HZSp Letiště Praha

Praha/Most – Do databáze registru dárců kostní dřeně se nově přihlásili také hasiči Letiště Václava Havla v Praze, a to hned ze dvou důvodů: jednak chtěli rozšířit počty dárců kostní dřeně, neboť jich stále ještě není dostatek a také kvůli svému kolegovi Michalovi Tittlovi z Mostu.

Třiadvacetiletý Michal, který pracuje u letištních hasičů, totiž trpí vzácnou nemocí: jeho kostní dřeň nevyrábí tolik krevních látek, kolik tělo potřebuje a právě kvůli tomu potřebuje vhodného dárce kostní dřeně.

Myelodysplastický syndrom (MDS), je řazen mezi klonální onemocnění kostní dřeně. Kostní dřeň u zdravého jedince produkuje krevní buňky: červené a bílé krvinky a krevní destičky. Zdravá kostní dřeň produkuje i nezralé krvinky, zvané blasty, které se za normálních podmínek vyvíjejí ve zralé, plně funkční červené a bílé krvinky a krevní destičky.

U nemocných lidí s MDS jsou tyto kmenové buňky poškozeny, akumulují se v kostní dřeni popřípadě mohou mít zkrácenou životnost. Mohou tak rychleji zahynout v kostní dřeni ještě před uvolněním do oběhu, takže ve dřeni je mnoho nezralých buněk (blastů) a v krevním oběhu je málo normálních, zralých krvinek.

S každým dalším dárcem se zvyšuje šance na záchranu života hasiče Michala i někoho dalšího. Zachránit lidských život může každý, stačí se totiž přihlásit do registru dárců kostní dřeně, tak jak to udělali nejen hasiči Letiště Vácvlava Havla v Praze ale připojují se k nim i další sbory z celé republiky.

PSALI JSME: Dobrovolní hasiči převzali v Děčíně techniku od Ústeckého kraje

Autor: Honza Vraný
Zdroj: Požáry.cz

 

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na