Domů Hlavní zprávy GLOSA: Úspěšný zásah mosteckých policistů jejich vedení raději zatutlává? Proč?

GLOSA: Úspěšný zásah mosteckých policistů jejich vedení raději zatutlává? Proč?

0
Sdílet
Ilustrační snímek policejního vozu. Autor: jb

Most – Doslova husarský kousek se ve středu večer povedl mosteckým policistům. Úspěšně se totiž dostali na stopu pravděpodobného nebezpečného pachatele. Bleskové noční zatčení údajně hledaného zločince v areálu mostecké tržnice si nenechali ujít obyvatelé protějšího panelového domu. I přes úspěch ale vedení mostecké policie dělá z nepochopitelných důvodů mrtvého brouka.

„Bylo to jako z akčního filmu. Ke skupince mužů přijel taxík, z něj ale náhle vyskákalo několik uniformovaných policistů a jednoho z mužů po chvilce za hlasitého křiku a výzvy POLICIE zatkli. Pak už na místo přijely policejní vozy a pachatele policisté odvezli,“ svěřila se očitá svědkyně úspěšného policejního zákroku.

Jak se redakci Událostí112.cz podařilo zjistit, úspěšný zátah na hledaného recidivistu proběhl v souladu se zákony, a to i přesto, že policisté použili ke zmatení a následnému úspěšnému dopadení pachatele civilní vozidlo taxikáře.

„Ano i na takové momenty pamatuje zákon, kdy policista může v rozsahu potřebném pro splnění konkrétního úkolu Policie ČR požadovat pomoc od fyzických i právnických osob. Podle mých informací, v popisovaném případě využili pomoci mosteckého taxikáře, aby oklamali recidivistu. Jejich využití zákonných prostředků, operativní myšlení a důvtip přinesl ovoce. Mosteckým policistům se tímto podařilo muže skutečně dopadnout. Tito policisté si jednoznačně zaslouží pochvalu“ řekl k zákroku předseda Unie bezpečnostních složek Zdeněk Drexler.

Vedení mostecké policie ale úsilí svých podřízených v očích veřejnosti naopak krotí. Mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková k celé události pouze uvedla, že policisté se nebudou vyjadřovat ke konkrétnímu postupu policejního zákroku. Škoda. Šéfové mostecké policie místo, aby počin policistů „pěšáků“ pochválilo a jejich úspěchem se tak trochu i pochlubilo, raději zákrok ututlají. Že by důvodem byl fakt, že policisté využili k dopadení civilní vozidlo taxislužby?

Ani to totiž mostecká policie nechce komentovat. Přitom by si měla vzít vzor od svých republikových kolegů z jiných krajů. Jak je možné, že v jiných regionech si úspěšné zásahy policisté rádi „prodají“ veřejnosti a pochlubí se zajímavými zákroky? Proč kdekoliv jinde se republiková policie umí prosadit v očích veřejnosti a jen v Mostě to nejde? Proč vedení mostecké policie nedokáže táhnout za jeden provaz se svými podřízenými? Proč se řadoví policisté při úspěšném zákroku nedočkají zasloužené pochvaly? Nejde totiž o první případ, kdy šéfové „ututlají“ úspěchy svých kolegů a raději se omezí na bezduchou svodku z obyčejných zásahů. Když se pak policie může v očích veřejnosti prezentovat v dobrém světle, narazí na nezájem, byrokracii nebo nezájem?

Ať tak či onak, je s podivem, že v jiných regionech republiky to jde. Jiný kraj, jiný mrav. V mnoha případech se totiž vedení policie za své podřízené rve a sebemenší úspěch prezentuje a tak trochu se i zaslouženě chlubí svým zdárným zásahem nebo objasněností trestné činnosti. Dokud se vedení mostecké policie nenaučí novému myšlení a nebude se „bát“ lépe prosazovat úspěchy svých kolegů, budou tamní policisté pro řadu očí veřejnosti jen ti, co se vozí v autech a „buzerují“ slušné lidi s nálepkou „otravů.“ Kdy se to v Mostě, a nejen tam konečně zlepší?

PSALI JSME TAKÉ: Do vězení se mu nechtělo! Policisté odsouzeného vypátrali, již je za mřížemi

Autor: Honza Vraný

 

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na