Domů Hlavní zprávy Dvě městské policie spojily svoje síly a pomohly splnit sen pětiletému Davidovi...

Dvě městské policie spojily svoje síly a pomohly splnit sen pětiletému Davidovi z Prahy

Malý David svou duchapřítomností a pohotovou reakcí zachránil život své matce!

0
Sdílet
Splněný sen. Foto: MP hl.m. Praha
Splněný sen. Foto: MP hl.m. Praha

Praha – Dvě městské policie spojily svoje síly a pomohly splnit sen dnes pětiletému Davidovi z Prahy. Ten svou duchapřítomností, pohotovou reakcí a „správnými kroky“ pomohl před rokem k záchraně života své maminky, která prodělala silný epileptický záchvat.

David zavolal své babičce, která byla tou dobou v práci, řekl jí, co se stalo, a ta přivolala záchrannou službu. Operátorka záchranné služby pak prostřednictvím telefonu s Davidem komunikovala a pomáhala mu s první pomocí. David potom zvládl odjistit dva bezpečnostní zámky a do bytu pustil záchranáře. Jeho velkým snem je být policistou. Den s pražskými strážníky si užil opravdu ve velkém.

Dnes pětiletý David byl jedním z nominovaných na Cenu Michala Velíška pro rok 2015.

V jednom z rozhovorů se nechal slyšet, že by chtěl být policistou. Jeho snem je prý chytat zločince a nasazovat jim pouta. Po přečtení výše zmíněného rozhovoru pak strážnice z Městské policie Sokolov oslovila pražskou městskou policii s nápadem připravit pro Davida den se strážníky. David dorazil společně s babičkou … A dorazila také autorka nápadu, kolegyně ze Sokolova.

Jejich první kroky vedly k řediteli městské policie. Zde Davidova babička zavzpomínala na den, kdy se poprvé setkali s epileptickým záchvatem. Maminka Davida při něm málem přišla o život. Po této nehezké zkušenosti, které byl David přítomen, mu pořídili mobilní telefon pro seniory s velkými tlačítky a vysvětlili mu, že je maminka nemocná a co má dělat, kdyby se záchvat opakoval. Asi půl roku na to, přišel další záchvat. David byl doma s maminkou sám. Nezaváhal ani na vteřinu, mobilem zavolal babičce a ta potom záchrannou službu. Operátorka pak zavolala Davidovi a po celou dobu s ním komunikovala a říkala, co má dělat. Tím ale Davidova úloha zdaleka neskončila. Musel ještě odjistit dva bezpečnostní zámky a pustit do bytu záchranáře. Jeho babička už byla na cestě za ním. Dorazila právě ve chvíli, kdy záchranáři její dceru stabilizovali a chtěli odvézt do nemocnice. „Slzy v očích všech přítomných z toho, jak moc byl Davídek statečný a vše zvládl, byly dojemné,“ dodala. Na to David zareagoval krásnou otázkou: „A proč plakali, babičko?“

Pak už na Davida s babičkou čekal den se strážníky ve výkonu. Nejprve vyrazili podívat se na každodenní práci operátorů Centrálního operačního střediska, kde mu vysvětlili, co vše se děje po zavolání na tísňovou linku 156. Složitost kamerového systému byla pro malého hrdinu zatím příliš velkým oříškem, ale záběry z kamer se mu líbily.  Poté navštívil útvar psovodů, kde se dozvěděl, že ve službách městské policie „pracují“ jak psi záchranáři, tak také psi, kteří dokáží zadržet nebezpečného pachatele. To mohl vidět během výcviku na Císařském ostrově poblíž zoologické zahrady v Troji. Odtud, co by kamenem dohodil, je útulek městské policie pro opuštěná zvířata. S pytlíkem piškotů a v doprovodu zdejších ošetřovatelů se malý hrdina vydal mezi opuštěné čtyřnohé přátele, které potěšil i pamlskem. A když už byl u útulku, podíval se rovnou na služební koně, kteří jsou ustájeni v jeho těsné blízkosti. Svůj policejní den zakončil projížďkou po Vltavě na nové služební lodi. To, že se městským policiím podařilo splnit jeden dětský sen, bylo patrné, když horkem unavený David s nadšením zakřičel: „Tohle všechno budu vyprávět mamince a ve školce paní učitelce!“

Zdroj: MP hl.m. Praha