Domů Hlavní zprávy DRAMA A STRACH V MOSTĚ: na Širáku byla nalezena letecká puma, velká...

DRAMA A STRACH V MOSTĚ: na Širáku byla nalezena letecká puma, velká evakuace!

0
Sdílet
Policisté a strážníci v Mostě uzavřeli kompletně celou lokalitu v místě nálezu letecké pumy vč. přilehlého okolí. Autor: Honza Vraný / JV press - foto

Most – V severočeském Mostě, v jednom z místních parků na Širokém vrchu, poblíž hotelového komplexu byla v neděli 30. října nalezena letecká puma z druhé světové války. Policie kompletně uzavřela všechny příjezdové cesty poblíž místa nálezu.

Podle aktuálních informací na místě zasahují státní policisté, strážníci městské policie a také hasičské jednotky. Policie uzavřela přilehlé okolí do jednoho a půl kilometru od místa nálezu nevybuchlé munice.

Aktuálně byl na místo přivolán policejní pyrotechnik. Probíhá pyrotechnický průzkum.

„Nalezenou munici pyrotechnik označil, jako leteckou pumu 1000 liber. Pyrotechnická služba pumu pravděpodobně odveze k likvidaci,“ sdělila aktuálně mediím k události krajská policejní mluvčí Jana Slámová.

Policejní mluvčí Jana Slámová krátce po poledni mediím oznámila, že se pyrotechnici rozhodli pro evakuaci většího okruhu od místa nálezu. Evakuace se tedy týká velké části Mostu. „Odhaduji, že evakuace potrvá do pozdního odpoledne. Dokud neskončí, nemohou pyrotechnici s pumou pracovat,“ mluvčí policie.

Na místě probíhá evakuace obyvatel blízkého okolí nálezu nevybuchlé munice.

Mělo by se prozatím jednat až o 4.000 obyvatel města mostu. Na místo byly přistaveny náhradní linkové autobusy mosteckého dopravního podniku, které jsou připraveny přepravit obyvatele, kteří nemají kam jít do bezpečí.

Evakuováni obyvatelé by podle informací redakce Události112.cz měli být směřováni do místní sportovní haly.

Okamžitě zareagoval i Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova, který vydal toto prohlášení:

Vzhledem k nálezu letecké pumy došlo k okamžité úpravě tras linek č. 17, 20, 22. Linka č. 30 bude jezdit po své trase. Linka č. 17 nebudou zajíždět do zastávek Gymnázium, Zahražany Pod Resslem a bude ve svém čase pokračovat až ze zastávky u Luny. Linka č. 20 pak neobslouží zastávky Nemocnice, Pod Resslem, Zahražany a Gymnázium. Linka č. 22 nebude zajíždět do zastávek Nemocnice Pod Resslem, Souš a Matylda. Toto omezení bude platit po dobu uzavírky celé oblasti.

K události se vyjádřilo oficiálně také město Most prostřednictvím své tiskové mluvčí Aleny Sedláčkové:

„Protože se jedná o nevybuchlou pumu, byla nařízena evakuace přilehlých ulic, ta týká se oblasti Souše, části města pod Resslem až ulici SNP. Příjezdové cesty jsou uzavřené, akci zajišťují bezpečnostní složky. Konec akce a návrat do evakuované oblasti se předpokládá dnes v 18 hodin. Obyvatelé evakuované části města, kteří nemají kam jít, jsou svezeni autobusy do sportovní haly,“ uvedla mluvčí mosteckého magistrátu Sedláčková.

„Město Most informovalo o mimořádné situaci občany prostřednictvím krizových SMS zpráv a Městská policie Most informuje dále občany v oblasti navazující bezprostředně za prostor určený k evakuaci, doplnila Sedláčková.“

Vyjádření odborníka …

Redakce serveru Události112.cz aktuálně oslovila odborníka na střelné zbraně a munici Eduarda Švehlu, který redakci sdělil, že  opatrnost je zřejmě na místě. „Letecké pumy této velikosti zpravidla obsahují kolem 250-270 kilogramů výbušnin,“ vysvětlil Švehla. „Je zřejmé, že policie takto okamžitě zareagovala, protože musí zajistit v první řadě bezpečnost všech obyvatel,“ doplnil Švehla.

Nemocnice a pacienti v ohrožení…

V přilehlém okolí nálezu letecké pumy se nachází také mostecká nemocnice, kde jsou hospitalizováni desítky možná stovky pacientů včetně návštěv. Podle posledních zpráv z místa události nebyla mostecká nemocnice a její pacienti prozatím evakuováni.

AKTUALIZOVÁNO v 15.00 hodin

Na mosteckém magistrátu aktuálně zasedá krizový štáb.

Štáb nyní rozhoduje o dalším postupu. Obyvatelé z evakuované oblasti si podle pokynů měli vzít nejnutnější věci, protože není jasné, kdy se budou moci vrátit do svých domovů. Původní informace hovořily o tom, že by se obyvatelé mohli vrátit do svých domovů okolo 18. hodiny, což je zatím nebylo možné potvrdit s ohledem na probíhající zásah policejní pyrotechnické služby, která je stále na místě nálezu munice.

K události připravujeme další podobnosti….

AKTUALIZOVÁNO v 15.33 hodin.

Pacienti nemocnice následné péče z mosteckých Zahražan byli evakuováni a přemístěni do bezpečí

Aktuálně musela bezpečnostní opatření přijmout i mostecká nemocnice (NNP) na Zahražanech, konkrétně (zatím) pouze jedna z její částí  a to pavilon „A“, který se nachází v okruhu do jednoho a půl kilometru o nálezu nevybuchlé munice, tedy v nařízené evakuační zóně.

Podle aktuálních informací redakce Události112.cz byli evakuováni pacienti a nemocniční personál v počtu 50 osob do bezpečných prostor zmiňované nemocnice. Evakuace probíhala v koordinaci se zasahujícími hasiči.

AKTUALIZOVÁNO v 16.05 hodin

Evakuace se podle posledních informací z místa události týká čtyř až dokonce pěti tisíc lidí. Část jich odešla ke svým příbuzným a známým. Ostatní odvážejí speciální evakuační autobusy městské hromadné dopravy do mostecké sportovní haly, která je mimo zónu ohrožení, a kde je zřízena evakuační oblast.

AKTUALIZOVÁNO v 16.33 hodin

Nebezpečí pominulo! Lidé se vracejí do svých domovů.

Nalezená letecká puma v Mostě na Širáku byla odpoledne deaktivována.

Policejní pyrotechnik ji deaktivoval. V tuto chvíli, již občanům nehrozí žádné nebezpečí! Mostecká policie obnovuje provoz v evakuované lokalitě města.

Zasahující policejní pyrotechnik v mostě, krátce po deaktivaci nalezené letecké pumy. Foto: Honza Vraný / JV Press
Zasahující policejní pyrotechnik v mostě, krátce po deaktivaci nalezené letecké pumy. Foto: Honza Vraný / JV Press

„Evakuovaní občané se mohou vrátit domů,“ oznámil oficiálně v 16.33 hodin magistrát města Mostu.

 

-jb