Domů Hlavní zprávy Díky mobilní aplikaci pomáhají zachraňovat životy už čtyři stovky dobrovolníků. O2 je...

Díky mobilní aplikaci pomáhají zachraňovat životy už čtyři stovky dobrovolníků. O2 je připraveno ji na vlastní náklady nabídnout v dalších krajích

0
Sdílet

Hradec Králové – Již rok používá Zdravotnická záchranná služba Královehradeckého kraje (ZZS KHK) mobilní aplikaci, která pomáhá zajistit první pomoc dříve, než je k pacientovi schopna dojet nejbližší sanitka nebo doletět vrtulník.  Jelikož při zástavě srdce hraje roli každá minuta, může proškolený dobrovolník, povolaný mobilní aplikací, který je k pacientovi nejblíže, významně pomoci při záchraně lidského života.

Za jeden rok fungování v Královehradeckém kraji pomohla aplikace při téměř dvou stech zdravotnických zásazích.

Vedení O2 nyní aplikaci nabídlo i dalším krajům. „Rozhodli jsme se tak podpořit projekt, díky kterému telekomunikační technologie zachraňují životy. Na své náklady jsme připraveni nasadit aplikaci i v dalších krajích,” popisuje místopředseda představenstva a finanční ředitel O2 Tomáš Kouřil.

Jak aplikace funguje?

Mobilní aplikace automaticky vyhledává nejbližší aktivní First Respondery, tedy dobrovolníky vyškolené v poskytování první pomoci, a upozorní je na výskyt případu náhlé srdeční zástavy v jejich okolí. Pokud se rozhodnou výzvu přijmout, aplikace je automaticky začne navigovat k pacientovi. O přijetí výzvy je zároveň informován dispečink, který o blížící se pomoci podává zprávu i volajícímu na tísňovou linku.

Pomáhají záchranáři i dvě stě laiků

„Na počátku aplikaci využívali pouze zdravotničtí záchranáři, kteří nebyli v danou chvíli ve službě. Těší nás, že nyní už je téměř dvě stě First Responderů z řad laiků, kteří absolvovali odborné školení. Ti jsou nejblíže terénu a obětem srdeční zástavy, a mohou tak nejefektivněji zasáhnout a pomoci zachránit lidský život,“ popisuje MUDr. Jiří Mašek, ředitel ZZS KHK.

Za jeden rok, co ZZS KHK aplikaci využívá, došlo k její aktivaci v téměř dvou stech případech. Díky rychlé pomoci proškoleného dobrovolníka přežil bez vážnějších následků i pan Jarmil Paar, který byl po zástavě srdce 12 minut ve stavu klinické smrti. Více se dozvíte v následujícím videu <<

Autor: Ivo Novák, Tiskový mluvčí, ZZS, Královohradeckého kraje
Video: YouTube.com

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na