Domů Hlavní zprávy AKTUÁLNĚ: Déšť stále zaměstnává hasiče v celém Královéhradeckém kraji

AKTUÁLNĚ: Déšť stále zaměstnává hasiče v celém Královéhradeckém kraji

0
Sdílet
Zásahy hasičů Královéhradeckého kraje v souvislosti s pokračujícím vydatným deštěm, bouřkami a větrem. Autor: HZS KHK

Královohradecko – Hasiči v celém Královéhradeckém kraji měli v souvislosti s vytrvalým deštěm, bouřkami a nárazovým větrem hodně práce také během pátečního odpoledne a večera (souhrn zpracován do 20:00 hodin). Během tohoto období řešili více než dvě stovky událostí a například kolem sedmé hodiny večerní probíhalo aktuálně v jedné chvíli na území kraje okolo padesáti zásahů.

Během pátečního odpoledne zasahovali hasiči u více, než dvou stovek událostí.

Asi nejvážnější byla situace v obci Bohuslavice na Náchodsku, kde se kolem půl šesté odpoledne prohnala větrná smršť, která poškodila velké množství střech domů (některé střechy domů jsou zcela stržené), poničila stromy, ale také třeba autobusové zastávky a veřejné budovy.

Aktuální odhad (20:00 hodin) řídícího důstojníka hasičů hovoří až o třetině z celkového počtu domů v obci, které byly vichřicí poškozeny.

Podle současných informací naštěstí při vichřici nebyl nikdo zraněn a pro občany není nutné zajistit náhradní ubytování. Přesto budou asi škody na majetku nemalé. Na místě zasahují profesionální hasiči z Dobrušky a dále jednotky sboru dobrovolných hasičů z Nového Města nad Metují a Bohuslavic. Také na dalších místech Náchodska měli hasiči plné ruce práce, například na silnici z Brzic do Prorub hasiči z Jaroměře několik hodiny odstraňovali popadané stromy a zachránili z uvízlého automobilu dvě tělesně handicapované osoby.

Kvůli vytrvalým dešťům a větru mají hasiči na Královéhradecku napilno

V Novém Bydžově odstraňovali místní profesionální hasiči v rychlém sledu několik popadaných stromů v půl páté odpoledne. Bouře poté postupovala směrem na Hradec Králové a kolem šesté už podobné události řešily například místní jednotky sboru dobrovolných hasičů v Kosičkách, Plačicích či Lochenicích.

Zásahy hasičů Královéhradeckého kraje v souvislosti s pokračujícím vydatným deštěm, bouřkami a větrem. Autor: HZS KHK

Také na Rychnovsku se hasiči nezastavili. Už po poledni zasahovali na kraji lesního porostu v Kostelci nad Orlicí, několik stromů zde popadalo a hrozily i pády dalších. Na místo se dostavil pracovník správy lesů a hasiči po dohodě s ním asistovali při uzavírání celé oblasti pro veřejnost. V půl šesté odpoledne najel vlak v Petrovicích do stromu spadlého v kolejišti. V té době se ve vlaku nacházelo asi padesát cestujících, nikdo z nich nebyl zraněn. Hasiči z Třebechovic pod Orebem odstranili popadané stromy v okolí trati a zpod lokomotivy.

V Adamově na Trutnovsku spadl strom před projíždějící sanitní vůz, ale místním občanů se podařilo kmen odstranit ještě před příjezdem hasičů a sanitka tak mohla projet. Před šestou hodinou odpoledne spadl strom na stojící linkový autobus v Radči u Úpice. Hasiči strom odřezali a odstranili, při události nebyl nikdo zraněn.  Na Trutnovsku zasahovalo také mnoho jednotek sboru dobrovolných hasičů například Hajnice, Batňovice, Libňatov, Rudník-Arnultovice a další.

 Asi nejklidnější byla v průběhu pátku situace na Jičínsku, kde hasiči vyjížděli k popadaným stromů a větvím spíše výjimečně.

Aktuální počasí, četnost výjezdů a náročná koordinace záchranných a likvidačních prací kladou vysoké nároky na fyzickou i psychickou připravenost všech zasahujících profesionálních a dobrovolných hasičů, ale také operátorů na tísňové lince 112, operačních důstojníků a všech dalších, kteří jsou do řešení událostí zapojeni.

Text:
mjr. Mgr. Ondřej Sezima,
-tiskový mluvčí
HZS Královohradeckého kraje,
Redakce Udalosti112.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na