Domů Hlavní zprávy Den požární bezpečnosti bude tento pátek na celém území České republiky

Den požární bezpečnosti bude tento pátek na celém území České republiky

0
Sdílet
Hasiči, ilustrační foto. Autor: archiv redakce Udalosti112.cz / J.B.

Pátek třináctého je všeobecně považován za nešťastný den. Pověře o smolném dni minimálně ve skrytu duše věří snad většina z nás. Hasiči v celé České republice se ale každoročně snaží tuto pověru vyvrátit. Česká asociace hasičských důstojníků vyhlašuje vždy právě na tento den „Den požární bezpečnosti“.

Vyhlášené datum není náhodné. Každoročně se jedná o pátek, na nějž připadá 13. den v měsíci. Letošní rok má „pátky třináctého“ dva, za Den požární bezpečnosti byl vybrán právě říjnový termín.

Proč Den požární bezpečnosti? Cílem je překonat vlastní pověrčivost a zamyslet se nad tím, jak se pověrečné smůly jednou pro vždy zbavit.

Hlavním letošním tématem Dne požární bezpečnosti je „Bezpečné provozování komínů a tepelných spotřebičů“. Je to téma pro říjen více než aktuální. Začíná nám topná sezóna a je dobré vědět, co všechno lze pro vlastní bezpečnost, bezpečnost našich domů a bytů a hlavně bezpečnost našich nejbližších udělat.

Za loňskou topnou sezónu (od 1. října 2016 do 31. března 2017) evidují jihočeští hasiči ve statistikách celkem 546 požárů. Z tohoto počtu je 30 % požárů bytů, domů či chat. A téměř polovinu požárů obytných domů, domácností a chat způsobily špatné komíny či tepelné spotřebiče. Škoda, která špatnými komíny a tepelnými spotřebiči vznikla, činí téměř 4 milióny korun.

Statistická data jsou neúprosná. A podle šetření hasičských vyšetřovatelům by šlo celé řadě těchto požárů zabránit. Jak na to se můžete dozvědět v přiloženém textu.

 

V rámci „Dne požární bezpečnosti“ Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje otevře své brány pro širokou veřejnost v pátek 13. října na stanicích v Prachaticích a Kaplici, na stanici v Českých Budějovicích se budou číst hasičské pohádky a zároveň hasiči půjdou s hasičskými pohádkami do škol na Českobudějovicku, Českokrumlovsku, Písecku a Prachaticku. 

Zdroj: Vendula Matějů HZS

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na