Domů Z regionu Vysočina Chlap našel v lese granát a odnesl si ho domů na památku

Chlap našel v lese granát a odnesl si ho domů na památku

0
Sdílet
Policie ČR, ilustrační foto. Autor: archiv redakce Události112.cz / J.B.

Vysočina – Policisté z obvodního oddělení Havlíčkův Brod vyjížděli v pátek dopoledne po jedenácté hodině do obce Květnov. Do rodinného domku je přivolal třiapadesátiletý muž, který našel v lese ruční granát.

Místo toho, aby na místo nálezu přivolal policejní hlídku, munici si z lesa odnesl do místa svého bydliště. Policisté po příjezdu na místo zjistili, že se jedná opravdu o ruční granát bez šroubovací zátky a zapalovače. Cestou integrovaného operačního střediska byl na místo vyžádán policejní pyrotechnik, který po prohlídce munice uvedl, že se jedná o ruční granát s označením F1. Granát zajistil a na místě si ho převzal k dalšímu opatření.

V této souvislosti policisté opětovně varují občany. Při stavebních nebo výkopových pracích, hledání hub a lesních plodů, při orbě na poli i na dalších místech lze narazit  na podezřelé předměty připomínající munici nebo zbraně. Takové předměty mohou být zkorodované a nefunkční. Existují ale stále případy, kdy tato  munice funkční. V takovém případě hrozí nebezpečí nejen nálezci, ale může být ohroženo i celé nejbližší okolí.

Proto je nutné dodržovat základní pravidla bezpečného chování 

S nalezeným předmětem nebo s podezřelou municí nikdy sami nemanipulujte.

Nález označte a oznamte na linku tísňového volání 158. Místo nálezu zajistěte tak, aby k němu do příjezdu policejní hlídky nebyl možný přístup dalších osob.

Vyčkejte příjezdu policie a dalších odborníků – psovoda se služebním psem vycvičeným na vyhledávání výbušnin, pyrotechnika a dalších policistů – policejní pyrotechnici ke každému nálezu přistupují tak, jako by šlo o nebezpečný nález a musejí zachovávat pravidla bezpečnosti, aby nedošlo k explozi.

Respektujte vyznačený bezpečný prostor pro práci policistů a pyrotechnika.

V místech, kde nehrozí nebezpečí osobám ani poškození majetku, jsou nálezy likvidovány na místě.

V ostatních případech je nález odvezen na bezpečné místo, kde je odborně zneškodněn.

Zdroj: mjr. JUDr. Dana Čírtková PČR

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na