Domů Hlavní zprávy V Beskydech proběhlo cvičení specialistů letecké záchranné služby Ostrava

V Beskydech proběhlo cvičení specialistů letecké záchranné služby Ostrava

0
Sdílet
Cvičení leteckých záchranářů v Beskydech. Foto: ZZS MSK

Ve čtvrtek 19. října proběhlo v Beskydech další ze cvičení specialistů letecké záchranné služby Ostrava, které se uskutečnilo v areálu Opálená. Připraveného zaměstnání se zúčastnil nejen tým LZS – piloti, lékaři a zdravotničtí záchranáři, ale také pracovníci Horské služby Beskydy a Jeseníky, spolu s rakouskými instruktory.

Výcvik byl zaměřen na zdokonalení zásahu a postupu záchrany pacienta v nepřístupném terénu za použití záchranných pomůcek. Nacvičovalo se navádění vrtulníku na místo události v nepřístupném terénu a následný odlet po naložení pacienta za použití záchranného trojúhelníku a transportního vaku.

Úspěšné zvládnutí technicky náročných zásahů v horském terénu je založeno na bezchybné spolupráci pilota a posádky na laně, protože ve fázi přiblížení a odletu pilot nevidí pod stroj. Během dne byl nacvičován rovněž postup pro přistání v šikmém terénu, kdy je vrtulník opřen ližinou o svah. Záchranář s lékařem přitom opouští palubu stroje a míří ke zraněnému, zatímco vrtulník odlétá na místo, kde může přistát.

Cvičení leteckých záchranářů probíhají plánovitě a pravidelně, aby byla udržena a rozvíjena vysoká profesionalita jejich práce při skutečných zásazích. Posádky LZS Ostrava ročně zasahují u téměř šesti set misí v Moravskoslezském a zčásti také ve Zlínském kraji. Událostí, při nichž letečtí záchranáři musejí využít speciálních činností, bývá během roku do jedné desítky.

 

Zdroj: PhDr. Lukáš Humpl  ZZS MSK

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na