Domů Hlavní zprávy AKTUALIZUJEME: Rozsáhlý požár skládky Celio stále děsí obyvatele města

AKTUALIZUJEME: Rozsáhlý požár skládky Celio stále děsí obyvatele města

0
Sdílet
Rozsáhlý požár skládky Celio na Mostecku. Autor: archiv Hasiči Horní Jiřetín

Mostecko – Ani po čtyřiadvaceti hodinách se nedaří hasičům zcela zlikvidovat rozsáhlý požár komunálního odpadu v areálu skládky Celio na Mostecku. Od pondělního večera tam zasahovalo jednadvacet hasičských jednotek z celého Ústeckého kraje. Hustý dým vycházel z požářiště i po celý úterní den. Dostaly se toxické škodlivé látky do ovzduší a ohrožují obyvatele Mostecka nebo ne? 

To je otázka, kterou si obyvatelé nejen Mostu ale i okolních měst a obcí kladou nyní nejčastěji. Přestože měřící vůz hasičů prý nic v ovzduší nenaměřil, radnice přesto varují obyvatele, aby zbytečně raději nevětrali.

Skrytá ohniska se totiž navíc v úterý opět rozhořela a hasiči se tak na skládku opět během dne vraceli. Hustý mrak zamořil nejen Most, ale i Litvínov a Meziboří. Radnice v Mostě v Litvínově i v Meziboří doporučily prostřednictvím varovných SMS zpráv lidem, aby zbytečně nevětrali.

VIDEO: Požár skládky Celio na Mostecku stále zaměstnává hasiče…

Výjezd Hasiči Meziboří k požáru na mostecké CELIO

Měřící vůz hasičů, který monitoroval již v pondělí večer stav v ovzduší v okolí hořící skládky ale údajně žádné zvýšené koncentrace v ovzduší nenaměřil. To potvrdil mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Obyvatele Mostecka, ale nepřesvědčil.

Operační středisko hasičů kraje i během úterka vyslalo na požářiště další dobrovolné jednotky z okolí, které prolévají vodou skládku. Ta údajně hoří na ploše 100 x 100 metrů a ještě v pondělí večer byla záře a mohutné plameny vidět desítky kilometrů daleko.

Hasiči vyhlásili zvláštní stupeň poplachu. Hodnoty toxických látek v ovzduší opakovaně monitoroval speciální měřicí vůz hasičů z Ústí nad Labem.

Měřil také v Mostě, ale ani tam údajně žádné toxické látky ani zvýšené koncentrace v ovzduší nenaměřil. Škodliviny prý unikly vysoko do atmosféry…

Aktuální naměřené koncentrace znečišťujících látek. Zdroj: portal.chmi.cz*

Otázkou ovšem zůstává, jak pravdivé měření, měřícího vozu hasičů či měření ČHMÚ skutečně bylo. Drtivá většina obyvatel Mostecka uveřejněným výsledkům nevěří. Podrobné grafy z měření zde: ISKO << 

Redakce serveru Události112.cz, po celý den monitorovala situaci spojenou s mohutným požárem na skládce Celio.

Po celý den se ze skládky, linul převážně, ve směru na Litvínov a jeho blízké okolí hustý dým a nechutný zápach. Vůbec nejhorší situace byla v okolí obce Horní Jiřetín a města Litvínova, kde byly zplodiny velmi silně cítit a to prakticky po celý dnešní den. Lidé „nejen“ v Litvínově uzavírali okna a nebo se dokonce snažili před nechutným zápachem odjet v rámci možností mimo město, pokud jim to situace a možnosti dovolili.

Z reakcí, které lidé uveřejňovali na sociálních sítích, kde celou událost komentovali, drtivá většina nevěří, že se z hořících odpadků a pneumatik do ovzduší nedostali skutečně jedovaté – toxické látky. Dokonce některé komentáře hovoří o tom, že hasiči úmyslně uvedli skutečnost, že se do ovzduší dostalo vyšší množství toxické látky nebo zvýšené koncentrace  jedovatých, nebezpečných látek. Hoří-li obecně, uskladněné pneumatiky nebo odpadky zcela jistě z toho do ovzduší nepůjde nic zdravého! Otázkou pak zůstává, jaká byla či je nyní hodnota skutečně toxických látek z hoření v ovzduší, nebezpečná pro člověka…

FOTOGALERIE: Hasiči stále zasahují na požářišti skládky Celio…

Podle mluvčího krajských hasičů  Marvana, šlo tentokrát o nejrozsáhlejší požár v areálu Celio za poslední roky.

Na skládce přitom hoří opakovaně a celkem často!

Většina zasahujících hasičů zasahovala přes celou noc. Dobrovolní hasiči další den nastoupili navíc do své práce a pak šli opět hasit! Mnozí z nich se tak vůbec nevyspali. A v boji proti skrytým plamenům bojují i nadále.

Požár odpadu na skládce Celio na Mostecku zaměstnává hasiče

Případ rozsáhlého požáru stále sledujeme a i nadále budeme informace aktualizovat…

U mohutného požáru skládky zasahovalo 21 hasičských jednotek

 

Autoři: Honza Vraný
a Jiří Berec, redakce

 

 

 

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na