Domů Hlavní zprávy Hasiči zasahují na Zlínsku u požáru přístřešků u domu

Hasiči zasahují na Zlínsku u požáru přístřešků u domu

0
Sdílet
Hasiči zasahují u požáru přístřešků na Zlínsku. Autor: HZS Zlínského kraje
Hasiči zasahují u požáru přístřešků na Zlínsku. Autor: HZS Zlínského kraje

Zlínsko – Více než pět hasičských jednotek zasahuje od ranních hodin na Zlínsku. Hořet začaly přístavky, garáž a část rodinného domu a plameny se postupně rozšířily na sousední rodinný dům. Na místě zasahují profesionální hasiči z centrální stanice Zlín a dobrovolní hasiči ze Slušovic, Fryštáku, Zlína – Štípy, Lukova a místní jednotky.

Plameny zasáhly a postupně zničily převážně dřevěné přístavky a garáže, vstupní prostory rodinného domu a jeho střechu i s podkrovím. Poškozena byla také přípojka hlavního uzávěru plynu rodinného domu, ze které pak delší dobu šlehaly plameny.

Hasiči nasadili k hašení požáru několik útočných proudů a plameny postupně sráželi. Pomocí nastavovacích žebříků se dostali i na střechy rodinného domu. V první fázi zásahu se jim podařilo zabránit rozšíření požáru na sousední objekty. Na místo zásahu byl povolán také automobilní žebřík profesionálních hasičů a další posilová jednotka dobrovolných hasičů z Kašavy. Zvýšená spotřeba vody při hašení si vyžádala doplňování zasahujících cisteren z hydrantů v okolních obcích. Jejich funkčnost ale ovlivnil silný mráz a ne všechny mohly být využity. Mráz komplikoval i zásah na místě požáru. Komunikace pokryla vrstva ledu, hasičům zamrzala voda v hadicích a komponenty dýchací techniky. Vrstva ledu pokryla také zásahové oděvy některých hasičů.

V 08.05 hodin ohlásil velitel zásahu lokalizaci požáru. Hasiči pokračovali v dohašování jednotlivých ložisek hoření a rozebírání požárem zasažených konstrukcí objektů. Spolu s hasiči na místě zasahovali i pracovníci pohotovostních služeb plynařů a energetiků. K odstavení přívodu plynu do hořícího uzávěru u rodinného domu museli pracovníci plynáren odkrýt potrubí, aby mohli přívod plynu zastavit.

V 08.43 hodin byla na místo vyslána i jednotka profesionálních hasičů ze stanice Uherské Hradiště s protiplynovým kontejnerem a zásobou další dýchací techniky.

Likvidační práce budou podle odhadu pokračovat ještě několik dalších hodin.

Na místě zahájil svou činnost i vyšetřovatel zlínských hasičů. Pro stanovení příčiny vzniku požáru si nechal povolat i specialisty z Technického ústavu požární ochrany GŘ HZS ČR Praha. Další ohledání požářiště bude pokračovat po jejich příjezdu.

Podle předběžných odhadů se škoda způsobená požárem pohybuje okolo 2 500 000 korun.

V 11.27 hodin ohlásil velitel zásahu likvidaci události a nasazené jednotky se začaly postupně vracet na své stanice a zbrojnice. Na místě bude dále pokračovat vyšetřování příčiny vzniku požáru. Při celé události nedošlo k žádnému zranění civilních osob nebo zasahujících hasičů.

Autor: 
por. Bc. Libor Netopil
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje