Domů Z regionu Liberecký kraj 29 dětí se zranilo při požáru školy ve Světlé pod Ještědem, naštěstí...

29 dětí se zranilo při požáru školy ve Světlé pod Ještědem, naštěstí jen cvičně!

0
Sdílet
Při cvičném požáru základní školy ve Světlé pod Ještědem bylo zachráněno 29 dětí. Autor: HZS Libereckého kraje

Světlá pod Ještědem – V pátek 11. listopadu 2016 v 11:00 hodin vyjely tři jednotky k požáru Základní školy ve Světlé pod Ještědem.

Silné zakouření znemožnilo evakuaci školy a „uvěznilo“ 29 žáků dvoutřídky v druhém nadzemním podlaží této budovy. Naštěstí se jednalo o taktické cvičení se zaměřením na záchranu dětí a školního personálu pomocí výškové techniky a vyváděcích prostředků.

Při cvičném požáru základní školy ve Světlé pod Ještědem bylo zachráněno 29 dětí. Autor: HZS Libereckého kraje
Při cvičném požáru základní školy ve Světlé pod Ještědem bylo zachráněno 29 dětí. Autor: HZS Libereckého kraje

Jelikož dojezd stanice Liberec je do této lokality téměř 20 minut, byla prvotní opatření na bedrech místních jednotek dobrovolných hasičů. Ty po svém příjezdu zjistily předpokládaný počet osob v objektu, provedly vypnutí všech energií a zahájili hasební práce. Dále připravily podmínky pro účinnou záchranu osob. Profesionální hasiči se tak mohli zaměřit na záchranu všech osob a odvedení dětí do vedlejší budovy školy.

Cvičení hasičů na základní škole - rychlá evakuace dětí. Autor: HZS Libereckého kraje
Cvičení hasičů na základní škole – rychlá evakuace dětí. Autor: HZS Libereckého kraje

Taktickým cvičením si dobrovolní hasiči nacvičili zásah a rozhodování do příjezdu profesionálních kolegů, předání dostatečných a přesných informací o vývoji zásahu. Chyby, které se na místě události staly, byly vedoucím cvičením a rozhodčím rozebrány při ústním vyhodnocení celé události.

Zasahující hasiči vyvádějí děti ze zakouřené budovy ve speciální dýchací masce - evakuace osob. Autor: HZS Libereckého kraje
Zasahující hasiči vyvádějí děti ze zakouřené budovy ve speciální dýchací masce – evakuace osob. Autor: HZS Libereckého kraje

Na závěr bylo vedoucím cvičení konstatováno, že cvičením byly splněny všechny cíle a zúčastněné jednotky jsou připraveny k řešení obdobných událostí ve svém okolí.

 

Autor:
por. Mgr. Zdenka Štrauchová
– tisková mluvčí
HZS Libereckého kraje